Достатъчно специален?
Снимки: Stellantis N.V. |
Въведение
Ако човек отдели малко време да се порови из телевизионните, печатните и
радиорекламите на Peugeot от
последните четири десетилетия, ще разбере, че няма нужда да ги помни, за да
открие приемственост в начина, по който французите възхваляваха лъвската силата
на колите си в края на 80-те, началото на 90-те и днес.
Пускайки един след друг все по-изваяни модели с предразполагащ, материално привлекателен интериор и любопитно задвижване, поддържащи ги актуални, пътят на френския лъв напоследък все повече се приближава към територията на мнимия премиум. Благодарение на тази тенденция, марката си върна загубените от германците в началото на века пазарни дялове в големи части от Европа, подхранвайки възхода с компактни SUV/кросоувъри и електрификация. Истинското подмладяване на духа им, донесъл легендарните седани и хечбекове като 205, 405, 406, 309 и 306, обаче тепърва предстои.
С оглед амбициозната цена, липсата (за сега) на комби версия и възможностите за доставка, делът на 308 в гамата е съвсем логичен |
Задачата ми днес е да проуча дали изцяло новият им среден хечбек 308 има надежда да ни върне динамичния нюанс от аромата на по-старите пежа. Впрочем това е вторият опит за актуализиране на моделната номенклатура 308 в сегмента на вездесъщия VW Golf: с преработена архитектура и зачитане на сравнително малките пропорции на 308 в един клас, обитаван от все повече по-едри возила.
Концепция и дизайн
Актуалният дизайнерски език е богат на сложни обеми и повърхности;
сложност, която е най-очевидна в изваяната врата на багажника, а 18-цоловите
джанти и новото лого на Peugeot в предните калници означава, че оглеждате модел с едно от двете най-високи
нива на оборудване – GT Pack в моя случай. Ако имате случай да поговорите с човек от маркетинга и
комуникациите, той ще го формулира така: „Новото Peugeot 308 е вкоренено здраво в ДНК-то на „Пежо“;
чувствен и остър, той е част от един по-висококачествен и динамичен референтен
свят.“
Крайният визуален резултат е пълен с претенции: съумява не просто да
завърти главите от тротоара благодарение на специалния червен цвят и тематично
оформените си диодни светлини, но и да издържи теста за прецизност на фугите между
външните панели.
Окачването е комбинация от типичния за сегмента (псевдо) Макферъсн със задна торсионна греда, независимо от моторизацията, а
избирайки трицилиндровия 1,2-литров бензин, освен почти 30 000 в цената,
пестите и над 340 килограма тегло: със своите 1291 308 е лек за модерен играч в
С сегмент.
Интериорът
„Пежо“ са избрали да нарекат последното поколение на интерфейса за общуване с машината с логичното i-Connect – едно решение, с което нямате друг избор, освен да контактувате директно. Няма управление на курсора в духа на джойстика и въпреки, че някои функции за гласов контрол помагат (но също и подлежат на развитие и разнообразяване), елегантният безрамков дисплей се замърсява бързо с причудливи пръстови щрихи от безбройни плъзгания и натискания.
Използваемостта е подобрена с разположения отдолу ред подлежащи на конфигуриране виртуални преки пътища, но пък отнемат от пространството, на което евентуално да облегнете протегната си ръка и подлежат на лесно прескачане по невнимание, особено в движение. При цялата очевидно сполучила амбиция за качествена графика, тя е за сметка на системната отзивчивост, от която трябва да се очаква още скорост, а склонността й към инструкции и предписания за всичко действа по-скоро разсейващо, отколкото подпомагащо. За аудиото – след малко.
В движение
Добрата новина е, че колата използва ресурсите му ефективно: в сравнение с други модели на Stellantis със същия мотор тук с приятна изненада открих похвална изисканост, съчетана с полезно достъпен запас въртящ момент и плавно развъртане в горния диапазон – все качества, правещи 308 толкова бърз при усърдно ускорение, колкото очакваме от нормалния петврат хечбек.
Ускорението му до 100 отнема 9,7 секунди, а междинното (80-120 км/ч) – 6,9; по-слабо е от Volkswagen Golf eTSI, но разликата не е толкова голяма, че да бъде от решаващо значение при ежедневна употреба. Близко подредените междинни предавателни числа на автоматика му дават възможност да се чувства доволно енергичен при ускорение и изпреварване с разумна спешност. Двигателят харесва да го развъртиш, но и показва отзивчивост при междинните импулси с десния педал; полезен прилив на турбо усилване ще усетите и в средния диапазон, към който можете да се придържате, ръчно превключвайки предавките.
Приятно е усещането за хармонична, гъвкава управляемост и плавно пътно поведение в движение: Peugeot 308 има излъчването на динамично уравновесен транспорт, дължащо се на големия ход на колелата и сръчната работа на иначе съвсем стандартното окачване. Умерени, ала добре настроени обикновени пружини, амортисьори и стабилизатори – нито грам окачена маса над необходимото. Комбинацията позволява на колата да се включи в диалог с пътната настилка, вместо да воюва с нея, в резултат на което поднася един истински приятен, свободно течащ динамичен характер.
Намаленият размер на инак много удобния волан задължава инженерите за
по-интензивно подпомагане при ниски скорости, отколкото при други марки. Това
обрича тежестта му на осезаема промяна с нарастване на скоростта и често е
бариера пред комуникацията с колата из града. Веднъж излезли на отворен
криволичещ път обаче, разбирате, че това возило има какво да предложи:
кормилната му рейка е по-индиректна от много други в сегмента, но пък е
свързана с шаси, притежаващо естествена пъргава ловкост, помагаща му да играе
апетитно с кривите само с едната чупка в китката – повече, отколкото е редно да
се очаква от непретенциозното ежедневие на компактната семейна логистика. Въпреки
избора на икономичните Michelin Primacy, нивото на сцепление е достатъчно
крепко, а завиването – отчетливо и с непокътнато усещане за темперамент.
Карах кола с гуми 225/40 R18, демонстрираща приятно гъвкаво и абсорбиращо основно возене с леки нюанси
на потропване и шум най-вече върху старателно отглежданите от АПИ серийни
вибрации и гребени по част от онази инфраструктура, която по напълно непонятни
за мен причини все още определяме амбициозно като „магистрала“. Вероятно се
дължи на исторически наследеното определение за неподдържания от години по-широк асфалт с повече ленти в една посока. По-малките колела със сигурност
се държат по-гладко, но за мен жертвата в името на хармоничната естетика си
струва.
Трицилиндровият бензин ме изненада приятно с механичната си гладкост за толкова деликатен за балансиране малък агрегат: да има известна острота при ниски обороти, но отсъствието на вторични вибрации дава усещането за свобода и охотно, волно развъртане над 4000 оборота и обща уравновесена управляемост. Да, липсват откровеното странично сцепление и висока производителност на амбициозния хечбек, но във всеки случаи има баланс между пъргавината и естествената плавност при влизане в завой и до върха му, което прави колата лесна и приятна за бързо каране.
Окачването позволява вертикални движения с голяма амплитуда, с което
сподавя страховете ви, че ходът му подлежи на изчерпване с компресия;
страничният наклон е разрешен до определен момент, след който ъглите и
ускоренията на силите се задържат много преди някоя от тях да подкопае нивата
на сцепление. Системата за контрол на стабилността не подлежи на физическо
изключване, но работата й не е натрапчива и не пречи на колата да комуникира
границите на сцеплението си, без да я ограничава излишно, докато ги приближава.
Аудиото
Докато карам, слушам юбилейния рeмастър (FLAC 24-192) по
повод 30 години от едноименния дебютен албум на Fourplay през вече далечната 1991-а, чието второ парче „101 Eastbound” поднася блестящо дефиниран синхрон между бас и
барабани, подсещайки ме за двойнствения замисъл, подсказван и от името им, на
взаимодействието в рамките на един квартет от великолепни музиканти. Умувам аз по
тия неавтомобилни теми, асистиран от прецизна звуковата картина със стабилно и
детайлно артикулирани, пространствено разположени, инструменти с изненадващо
убедителен за кола в сегмент С басов фундамент. Да, няма да спра да сравнявам
всеки техен нов албум с този…
Да обобщим
Запалих я, чудейки се дали все още имаме шанса да видим Peugeot завръщащи се в динамиката на настроенията от времето на 80-те и 90-те, когато изграждаха текущата си репутация. Повече от останалите им премиери напоследък 308 подсказва, че тази надежда не е лишена от реализъм. Че един компактен семеен автомобилен продукт подлежи на достатъчно ясна и проста (стоп, днес не говорим за хибриди) конфигурация, предлагаща стандарт на возене и управляемост, които подлежат на надскачане само от високоамбициозен конкурент, е окуражаваща за бъдещето на колите новина.
По сходни причини мястото му в челната сегментна тройка тук е малко вероятно
Не, третото поколение на Peugeot 308 не е полирано до степента, необходима, за да оглави сегмента, но резултатите в приоритетните му направления са постигнати категорично. Това е една компактна кола, надарена с умна привлекателност отвън и вътре; с приятен и изискан за шофиране нрав, както в добри, така и в лоши дни. Конвенционалното задвижване се справя добре с логистичните задачи на ежедневието, фокусирани върху ефективността (7,8 – 8,2/100 с моя стил на каране), и все още изглежда актуално.
Да, въпреки простата си концептуална изчистеност – а може би тъкмо заради нея – на пътя се държи с рядка и очарователна плавност и еластична енергия. Онези от вас, които търсят по-ниската цена, или пък по-високия статус, със сигурност ще открият и по-изявени конкуренти, но вярвате ли, че размера на традиционния хечбек е напълно достатъчен, а също искате да е специален, Peugeot 308 е съставен от правилните елементи.
Както обикновено, подробностите ще наваксате в сайта им.
Няма коментари:
Публикуване на коментар